Emoce v tradingu: Co nás brzdí?

Můžeme se do nekonečna bavit o různých strategiích a technikách a o různých obchodních systémech, které na trzích fungují...Ale je zde jeden klíčový komponent, který na trzích určuje úspěch a to jste Vy.

Nehledě na to, jak jste psychicky zdatní - Jste člověk a každý člověk má emoce. Přirozeně, vaše pocity mohou ovlivnit vaše myšlení i vaše chování jako trader.

Trading je fascinující aktivita, která vám může přinést pocit euforie, když jdou věci dobře a zároveň trading, může být psychicky velmi náročný, když jdou trhy proti vám.

Jakmile pochopíte tyto emoce, které nevyhnutelně budete na trzích zažívat, můžete se mentálně připravit, abyste je zvládali efektivně.

Pokud se na tyto situace připravíte, vaše pocity vám nebudou házet klacky pod nohy. Ideálně nebudou mít vliv na vaše obchodní rozhodování a nepoškodí tak váš potenciální profit.

V této lekci se v krátkosti podíváme na některé emoce, se kterými si musíte při obchodování poradit.

Úzkost a pochyby


Je velmi dobré mít z trhů respekt a být opatrný. Ale, jestli vás vaše obavy ochromují, potom je to kontra-produktivní.

Např. přechod z demo účtu na účet se skutečnými penězi je krok, ze kterého má spousta lidí strach. Je to něco jako seskok padákem: Naučili jste se teorii a připravili jste se, nicméně samotný seskok chce stejně odvahu.

Nicméně, jsou určité věci, které můžete udělat, abyste si svou práci ulehčili:

 • Pokud zatím obchodujete na demo účtu - Snažte se to brát vážně a sbírejte zkušenosti
 • Aplikujte stejné strategie a postupy, které pro vás byly úspěšné na demo účtu
 • Mějte trading plán - Bez něj neobchodujte
 • Mějte a aplikujte solidní risk/money management plán (max. risk na obchod/den/týden/měsíc, max. drawdown, plán jak bojovat s drawdownem atd.)
 •  Začněte obchodovat s minimální částkou, dokud se nebudete cítit na reálném účtu pohodlně

Mimochodem, pokud potřebujete pomoct s nastavením správného risk managementu, s trading plánem a hledáte profesionální obchodní systém, který funguje v reálných podmínkách trhu - Zapište se do našeho profesionální trading kurzu zde

Pokud budete obchodovat zodpovědně, použijete dovednosti a zkušenosti, které jste zatím získali a budete na začátku obchodovat v malém - Potom je dobrá pravděpodobnost, že budete mít na trzích úspěch. 

Ale očekávejte, že budete dělat chyby - Všichni je děláme - Ale, když budete opatrně kontrolovat riziko, tak minimalizujete své ztráty, zatímco vaše ziskové obchody vám mají pokrýt vaše ztráty a se správným money managementem budou vaše ziskové obchody několika násobně vyšší, než ztráty.

Strach z prohry

Další oblast, ve které můžete zažívat strach je, když jde otevřený obchod proti vám a vy se díváte jak vám narůstá ztráta.

Představme si situaci:

Představme si, že jste analyzovali trh GBP/USD a dle vaši analýzy by měl trh posilovat - Měl by jít nahoru. Analyzovali jste riziko, vstoupili jste do trhu Long (nakoupili jste) a nastavili si Stop Loss a Take profit.

Nicméně, sledujete obchod a po nějakém čase vidíte, že trh jde pořád dolů. Obchod zatím nedosáhl na váš stop loss, ale růst trhu není zatím nikde v dohledu. Začnete být nervózní: Mám tuto pozici uzavřít teď a vzít menší ztrátu? Měl bych posunout stop loss?

Něž cokoliv z tohoto uděláte, je potřeba si nejdříve odpovědět na následující:

 • Byla moje původní analýza chybná?
 • Zadal jsem stop loss špatně?
 • Změnilo se tržní prostředí? Např. vyšla nějaká nová, nečekaná zpráva, která ovlivňuje můj obchod? 

Pokud všechno ukazuje na to, že vaše původní analýza je stále platná a váš stop loss je nastavený správně tak, aby vás ochránil před nepřijatelnou ztrátu, potom není důvod takový obchod uzavírat. 

Mějte důvěru ve svůj úsudek a nechte aby trh dělal svou práci - Vaše ztráta se může překlopit do zisku. Z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že většina obchodů, které sám otevřu, jdou nejdříve do ztráty, než se otočí mým směrem.

Jen někdy se vám povede otevřít obchod, který ihned půjde do zisku. Museli byste mít přímo božské načasování, aby se vám to dařilo u každého obchodu. Trh si bude většinou "pinkat", než se vám rozjede do zisku.

Shrnutí

 • Nenechte se paralyzovat pochybami ani strachem. Mějte zdravý respekt a vstupujte do obchodů po důkladné a zodpovědné analýze
 • Váš emocionální stav může mít silný dopad na vaše obchodování, je důležité uvědomit si, že emoce jsou u tradingu zcela normální a je důležité zvyknout si na ně a naučit se je kontrolovat
 • Vždy obchodujte s plánem, používejte risk/money management a obchodujte v malých částkách dokud se na trzích nebudete cítit pohodlně

Čerpané zdroje: Dailyfx.com, fxstreet.com, forexnation.cz

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Comment: