10 trading afirmací pro začátek pozitivního obchodního dne

Jak můžete dosáhnout něčeho, o co usilujete když nemáte správné nastavení mysli k jeho dosažení? Jednu věc, kterou jsem se naučil za ty roky mého obchodování a angažovanosti v různých byznys projektech je, že pokud chcete být úspěšným, musíte kontrolovat řeč své mysli. Pokud se neustále soustředíte na negativní věci a necháváte aby strach ovládal vaše myšlení, půjdete nikam....rychle. Nikdy bych nedosáhl úspěchu ať už v tradingu, byznysu nebo v osobním životě, kdybych se nesoustředil na svou mysl a nesnažil se kontrolovat své myšlení.

Na co se dnes budeme zaměřovat je to, aby vaše myšlení bylo zóně pozitivity a sebevědomí. Na co se soustředíte a jak přemýšlíte může ovlivnit nejen váš trading ale i váš život. Neexistuje ani jeden úspěšný trader na světě, který by plně nevěřil že se stane úspěšným traderem. Potřebujete pracovat na tom, abyste se nacházeli v mentálním prostředí, které podporuje úspěch a tato lekce vám pomůže právě s tímto.

Proč afirmace fungují?

Nedávno jsem četl několik článků a studií o afirmacích a uvědomil jsem si, že jsem je většinu své kariéry vlastně uplatňoval a jaká byla jejich důležitost. Tady je několik věcí, které jsem se dočetl a které měly efekt i v mé kariéře.

1. Pouze pozitivní afirmace

Vyhýbejte se afirmací jako " Co když se mi nebude dařit" nebo "jsem strašně nervózní". Tyto afirmace se soustředí na opak toho, čeho chcete dosáhnout. Buďte pozitivní a používejte slova, která reflektují to, co chcete aby se stalo. Pokud chcete být sebevědomý, použijte to slovo."

2. Vaše afirmace by měly být krátké a jednoduché

Používejte krátkou frázi nebo na maximálně jednu větu. Mělo by to být jako jednoduchá mantra, kterou si můžete neustále opakovat bez rozmyslu.

3. Nenuťte se tomu věřit, prostě to řekněte

Nemusíte se nutit abyste vašim afirmacím věřili, prostě je dokola opakujte dokud na vás nebudou mít přirozeně pozitivní efekt. Neustálým opakováním docílíte, že vás to začne časem pozitivně ovlivňovat. 

Afirmace jsou jednoduché a mohou být velmi mocné. Spousta vrcholových atletů je používá pro lepší výkony. Úspěšní obchodníci je používají k lepším obchodům, uměli je používají pro kreativitu. Vy je můžete používat také pro jakoukoliv oblast vašeho života.

Teď když jsem si položili základní pravidla pro použití - Pojďme si projít 10 afirmací pro obchodníky, které můžete použít nejen pro to, abyste začali svůj obchodní správně, ale abyste si mohli vybudovat konzistentně ziskové nastavení mysli.

1. Moje mysl a mentální dovednosti jsou klíčem k vydělávání peněz na trzích

Asi ta nejdůležitější věc, kterou si připomínat každý den je to, jak důležité je vaše obchodní nastavení mysli ve vztahu k vašim výkonům na trzích. Jak říkal sám Mark Douglas, jedna z nejdůležitějších věcí, kterou chtěl traderům sdělit bylo to, že i pokud máte obchodní metodu s vysokou pravděpodobností na úspěch - EDGE, nakonec je to správné vykonání dané obchodní metody k čemu potřebujete mentální dovednosti. Pokud nemáte správné nastavení mysli - Potom i zisková metoda bude prodělávat.

"Spousta lidí si nejsou vědomi toho, obchodují s nastavením mysli, která jim brání k vydělávání peněz na trzích. Myslí si, že pokud najdou správný indikátor nebo systém budou magicky tisknout peníze z jejich obchodní platformy. Obchodní úspěch je výsledkem budování správných trading návyků a návyky jsou výsledkem správné trading psychologie"

2. Obchodujte a myslete jako "HRÁČ"

Opravdu musíte hluboko uvnitř věřit, že budete úspěšný trader, "hráč". Jediná cesta jak něčeho takového dosáhnout je zabalit svou mysl do této mentality, protože vaše myšlení směřuje vaše činy. Jestli vaše mysl věří, že může něčeho dosáhnout, potom bude vést vaše chování tak, abyste proměnili tyto cíle v činy, tyto činy se stanou návyky, návyky potom vedou ke konzistentně ziskovému tradingu.

3. Trading je hra pravděpodobností - Ne jistoty

Tolik traderů se zasekne na tom, že si myslí že každý jejich obchod musí být ziskový a zapomínají na to, že 100% úspěšnost prostě neexistuje. Je kritické vědět to, že budete mít ztrátové obchody, abyste nebyli přehnaně sebevědomí a nakonec budete riskovat příliš. Musíte pamatovat na to, že trading je hra pravděpodobností, ne jistoty. Například, pokud vyhráváte v 60-ti% případů (což je dost), to znamená že 40% obchodů bude ztrátových ne? Tady je ten HÁČEK: Nevíte KTERÝ obchod bude jeden z  těch 60-ti% a který obchod bude jeden z těch 40-ti%. Taky to znamená to, že můžete mít klidně 40 ztrátových obchodů v řadě ze 100 (i když to je VYSOCE nepravděpodobné a nemělo by se to stát)

Jak jsem říkal, s nejvyšší pravděpodobností se vám to nestane, ale statisticky řečeno - Může. Takže když víte, že je možné nastřádat několik ztrátových obchodů v řadě, jak budete teď přistupovat k risk managementu?

Budete k němu přistupovat jako by měl být každý váš obchod ziskový? Nebo budete realisté a budete se snažit být neutrální k výsledku každého obchodu? Pokud budete dělat to druhé, potom byste určitě snížili riziko na obchod na takovou míru, že jste schopni ustát několikanásobnou ztrátu v řadě bez toho, aniž byste byli mentálně nebo finančně příliš poškozeni. Z vlastní zkušenosti vím, že maximální drawdown by měl být někde mezi 20-25% a i to už je dost drastický drawdown, ze které se jen tak někdo nevyhrabe.

Pamatujte: Výsledky vašich obchodů mají náhodnou distribuci. O svých obchodech přemýšlejte takto: Máte 60-ti% úspěšnost obchodů. Představte si neprůhlednou sklenici - V této sklenici se nachází 100 kuliček, 60 modrých a 40 červených. Zatřeste sklenicí a potom náhodně vybírejte kuličku po kuličce ze této sklenice. Víte jistě jakou barvu si zrovna vyberete? Samozřejmě že ne! Jediné co víte je to, že až vyberete všechny kuličky ze sklenice - Budete mít 60 modrých a 40 červených. 

Pokud máte speciálně vyváženou minci, která v 70-ti% hodů vyhodí dá orla a ve 30-ti% dá pannu, stejně nebudete vědět sekvenci této pravděpodobnosti.

4. Vždy používám Stop loss k ochraně kapitálu

Ze všeho nejdřív je potřeba používat stop loss na každý obchod - VŽDY! Zapomňte na tzv. mentální stop lossy, což je katastrofální a amatérské učení dnešní doby. 

Dostávám emaily téměř každý týden od traderů, ve kterých mi říkají že buď nepoužívají stop loss vůbec, nebo se mě ptají jestli je mají začít používat. Bez stoplossu stačí pouze jeden velký, rychlý a nečekaný pohyb na to, aby vám to zničilo celý účet. Takže prostě přijměte že musíte vždy používat stop loss jako každý profesionální trader na světě.

Za druhé: Musíte vědět jak zadávat efektivní stop lossy na trzích. Na toto téma jak zadávat vysoce efektivní stop lossy z čeho máme na výběr budu psát další lekci, takže pokud ještě nejste na mém seznamu a nechcete tuto lekci zmeškat zapište se do odběru zákulisních lekci níže:

Prozatím si ukážeme pouze citaci ohledně stop lossů od jednoho legendárního obchodníka
Bruce Kovnera z knihy Market wizards.

quote-left

Vždy když vstoupím do obchodu, mám předem určenou stopku. Jedině tak můžu v klidu spát. Vím kde chci vystoupit ještě předtím než vstoupím. Velikost pozice určuji podle velikosti stop lossu, a stop loss určuji na základe technické analýzy - Bruce Kovner

5. Užívám si take profity, vezmu si peníze když tam budou

Tento bod vám může přijít divný, ale je důležité připomínat si, že potřebujete brát take profity. Spousta traderů drží a drží dokud se jejich obchod neobrátí ve ztrátový. Častokrát tradeři nemají žádnou logickou strategii pro výstup z trhu a drží pozice příliš dlouho. Vezměte peníze a utíkejte.

Dokonce bych začátečníkům poradil, aby si v jejich raných fázích tradingu chodili spíše pro 1:1 risk reward než držet pozici pro obrovské zisky. To vám dovolí brát více ziskových pozicí a vybudovat si tak sebevědomí a důvěru v daný systém ale hlavně ve vaše dovednosti. To vám také dovoluje otestovat svou novou obchodní metodu a vidět jaký má přirozený EDGE.

6. Nebudu ovlivněn zprávami nebo vnějším šumem

Pro mě a pro můj obchodní styl jsou fundamenty a ekonomické zprávy obecně ztrátou času a energie. Většinou vedou k příliš komplikované analýze a zbytečné komplikování věcí vede ke ztrátě peněz. Ale nemusíte mi vůbec věřit, podívejte se co o tomto říká sám Ed Seykota:

"Fundamenty o kterých čtete jsou typicky k ničemu protože trh už je dávno započítal, říkám tomu "funny-mentals"

Jsem primárně trendovým obchodníkem s vyvinutým tušením vyplývajícího z 20-ti leté praxe. Prioritou jsou pro mě tyto věci v tomto pořadí: (1) Dlouhodobý trend, (2) aktuální pattern na grafu,
a (3) najít dobrou lokaci pro nákup nebo prodej. To jsou tři hlavní komponenty mého tradingu. Hodně hluboko pod těmito třemi jsou potom mé fundamentální nápady a abych byl upřímný, pravděpodobně jsem na nich celkově spíše prodělal" - Ed Seykota

7. Dovolím trhu aby dělal svou práci

Trh se bude hýbat nahoru, dolů a do strany. Je na vás najít vysoce pravděpodobný vstup a logické výstupy. Co se děje mezi vstupem a výstupem z pozice je typicky to, co odděluje úspěšné tradery od masy ovcí/prohrávající. Úspěšní tradeři se ve svých pozicích zbytečně nehrabou, dovolují trhu aby odvedl svou práci..

Trhy se hýbou, tak je nechte aby se hýbaly i po vašem vstupu. Neseďte a nezírejte donekonečna na váš obchod v naději že se cena nějak pohne vašim směrem. Jste tam abyste četli price action a našli potenciální vstupy, které MOHOU skončit ziskem, nejste tam abyste trh telepaticky ovládali.

8. Budu profesionální trader - Ne profesionální gambler

Budete Gambler nebo Trader? Gambleři hrají hru šance a vědí, že nedělají rozhodnutí založena na dovednostech, zkušenostech nebo znalostech. Nemají naplánovaný přístup nebo metody (alespoň většinou). Je velmi jednoduché klikat myší, vstoupit do obchodu a střelit si tím dávku adrenalinu, díky které se cítíte že jste více naživu (Gambler), ale povede tento přístup k dlouhodobému úspěchu na trzích? No, myslím že sami znáte odpověď.

Doporučuji soustředit se na zlepšování se v určitém obchodním přístupu jako je price action a vyvinout to v trading plan, který můžete implementovat a vypracovat se tak v kvalifikovanou trading mašinu místo toho být náhodný gambler bez disciplíny.

9. Trading  může být jednoduchý

Poznámka: Rozdíl mezi metodou a strategií - Strategie je pouze mechanický způsob vstupu do trhu na základě předem určených parametrů bez nutné znalosti důvodů proč vstupujeme. Na druhé straně je tu obchodní metoda, což je ucelený přístup, náhled a způsob chápání trhů na jejímž základě se rozhodujeme o vstupu do trhu

Trading nemusí být komplikovaný. Pokud jste četli 3 hlavní komponenty obchodu Eda Seykoty výše
 v tomto článku, potom sami vidíte, že i ti nejlepší na světě tíhnou k jednoduchosti a minimalismu v jejich tradingu. 

 Začnete tím, že se naučíte ve své podstatě jednoduchou ale efektivní metodu obchodování (nemluvím o strategii) jako je price action. Vše co potřebujete k technické analýze je pochopení price action, trendů a levelům. Což je něco, co do hloubky učím na svých online kurzech.

Nepotřebujete ušmudlané indikátory, tečka. Nepotřebujete chaotické grafy nebo chaotické myšlení (fundamenty, úplňky 🙂 atd.). Vše co potřebujete je pochopení price action, money managementu a obchodní psychologii.

10. Úspěch v tradingu není závislý na štěstí nebo inteligenci

Tady je dobrá citace od spolu-zakladatele Turtle traders - Želvy - William Eckhardt na inteligenci ve vztahu k tradingu:

"Neviděl jsem žádnou korelaci mezi dobrým tradingem a inteligencí. Někteří vynikající tradeři jsou dost inteligentní, ale někteří zase nejsou. Spousta výjimečně inteligentních lidí jsou hrozní tradeři. Průměrná inteligence úplně stačí. Co je důležitější je emocionální makeup" - William Eckhardt

"Po uskutečněných rozhovorů pro knihu market wizards, jsem naprosto přesvědčený že výhra na trzích je záležitostí dovedností a disciplíny, ne štěstí. Velikost a konzistence výherních záznamů traderů, se kterými jsem vedl interview jednoduše náhodou pohrdají" - Jack. D. Schwager

Jestli existuje jedna klíčova vlastnost, na které úspěšný trading závisí více než na čemkoliv jiném, řekl bych že je to vytrvalost. Ne každý uspěje, ale každý kdo uspěje, vytrvalost je ta jedna věc, kterou mají společnou. Musíte tomu snu věřit dost na to, abyste to převedli do činů a činy v návyky, jakmile to uděláte - Budete jen otázkou času než se váš sen stane realitou.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Comment: