Jak být na Forex mezi top 10%

Všichni jsme už slyšeli, že pouze cca 10% lidí to v tradingu někam dotáhne, takže jak do dělají? Jaké mají obchodní procesy a jakou mají rutinu? Co dělají jinak než vy? V dnešní lekci vám dám nahlédnout do těchto oblastí, které pro vás budou doufám katalyzátorem pro zlepšení vašeho výkonu.

Snižte frekvenci obchodování

Jak často vstupujete do obchodu? Jednou týdně? Třikrát týdně?  Dvacetkrát týdně? Možná je to tolik, že ani nemáte ponětí? Jedním z mých největších „aha“ momentů bylo, když jsem si uvědomil, že můžu dramaticky zlepšit své výsledky jednoduše tím, že budu trpělivější: Budu čekat pouze na jasné signály, které mi dávají smysl. Spousta začínajících traderů si neuvědomuje, že obchodovat méně frekventovaně (alespoň do té doby, než naberete dostatek zkušeností), typicky zvýší jejich faktor úspěchu a čím trpělivější a přesnější ve svých vstupech budete, tím více kontroly budete mít nad svými obchody, což znamená, že si budete moct z trhu odnášet více zisků. Pochopení jednoduché matematiky vám ukáže, že více obchodů zvýší vaši chybovost.

Pamatujte si, že všichni ostatní jsou vašimi soupeři

Abyste v tradingu uspěli musíte přechytračit vaše soupeře (ostatní tradery). Každý vás trade by měl mít být důkladně naplánován, protože jestli hledáte „zkratky“ nebo jste prostě leniví, tak vám slibuji, že někde nějaký jiný trader není.

Musíte si být jisti, že děláte vše co je ve vašich silách, abyste si naklonili pravděpodobnost k sobě. Můžu skoro s jistotou říct, že 90% traderů pro to nedělá vše co je v jejich silách. Často protiproudový trader (člověk, který dělá opak toho co se ZDÁ být logické), vydělá peníze a pravidelně vyhrává. 

Takže příště když si budete myslet, že něco je takové jak to vypadá, podívejte e znovu, protože to nemusí být to, na co to vypadá. Trh je nastaven aby obelhal začínající tradery a toho si buďte vědomi při všem dalším rozhodování. Dívejte se na věci z pohledu vašeho protivníka, protože váš protivník často sází opačným směrem než vy.

Mějte na mysli, že na druhém konci vašeho obchodu je někdo jiný, kdo chce aby se trh hýbal opačným směrem. Zkuste se vžít do role vašeho protivníka a zkuste zjistit proč má na situaci jiný pohled a zvažte alternativní pohled. Pokud vám i po tomto bude váš obchod dávat smysl tak do toho jděte.

Jestli nemilujete trhy, tak nevyděláte

Každý velký trader miluje trhy a trading.  Analyzování grafu a hledání příležitostí by pro vás nikdy nemělo být utrpení a měli byste v tomto byznysu být pouze v tom přpípadě, že máte 100% vášeň pro finanční trhy a trading obecně. Nikdy jsem nepotkal úspěšného tradera, který by nebyl trhem téměř posedlý a který by nemiloval to, co dělá.  Úspěšní tradeři pro tohle žijí, je to součást nás a jestli chcete být v 10-ti% úspěšných traderů, musí to být i součást vás.

Nesprávný stoploss vás může zničit

Velmi důležitým faktorem pro váš dlouhodobý úspěch jako trader je správné nastavení stoplossu. Ikdyž je stoploss nezbytný nástroj moneymanagementu, je to také důvod, proč jsou tradeři z trhu vyhozeni na ztrátě, pokud je jejich stoploss dosažen. Mnoho traderů si své stoplossy nastavují na špatných úrovních.

Většinou jsou příliš daleko, nebo příliš blízko. Stoplossy nemohou být zadávány náhodně, nebo zadávány na základě velikosti pozice?..musejí dávat smysl a být v kontextu price action signálu a také v kontextu aktuální dynamiky trhu (likvidita, volatilita, ATR, typ trendu atd.) Špatné umístění stoplossu může zničit i toho nejlepšího tradera s nejlepšími analytickými schopnostmi.

Trh půjde vždy dále než si myslíte

Velké trendy mají tendenci putovat výše, nebo níže často z toho důvodu, že čím déle trend odolává, tím více traderů naskakují na palubu, do té doby než začnou nastupovat ti nejslabší tradeři právě před tím, než se trend obrátí nebo skončí.

Lidé rádi sázejí proti trendu z několika důvodů: arogance-chtějí vybrat vrcholy nebo dna, nebo jednoduše věří tomu, že co jde nahoru, musí slítnout dolů a naopak. Tohle je směšná doměnka, protože pokud se podíváme na grafy, tak zjistíme, že trhy se takto jednoduše nechovají.

Pokud trh trenduje a pohybuje se jedním směrem po nějakou delší dobu, potom je pravděpodobné, že bude v tomto směru dále pokračovat  do té doby, než se setká s obrovským odporem, nebo už nebude dostatek objednávek do daného směru. I přes tento fakt se tradeři snaží proti tomuto bojovat.

Viděli jste někdy graf, na kterém cena putuje vzhůru velmi rychle a právě když si myslíte, že je čas na retrace zpět dolů, tak se trh začne hýbat znovu nahoru? Čím déle je trend v pohybu, tím více momenta získává a tím více lidí do trendu naskakuje, dokud nakonec ti nejméně zkušení tradeři naskakují když je trend u konce.

Amatéři a řekněme ti „nejhorší“ tradeři naskakují na konci, protže cítí strach, že ten pohyb zmeškají?protože už to trenduje tak dlouho a vypadá to tak dobře?.často je to právě v tomto bodě, kdy je trend blízko konce. V up-trendující trhu, kdy trh dělá každý den nové high je velké množství medvědích traderů, kteří jsou vystopováni na jejich shortech a tím se likvidují shortové objednávky, což láká další kupující.

Opět se vrátíme k protiproudovému konceptu: Když si myslíte, že trh je příliš vysoko?.pravděpodobně půjde ještě dál (záleží na kontextu, není to obecná rada), takže snažte se vyhnout sázet proti jedoucímu vlaku, který směruje jedním směrem. Přikládám několik příkladů silných trendů, které takto chovali

Přijměte riziko a věřte si (i když to zatím necítíte)

Výborní tradeři přijímají rizika s dravostí a ovládají emoce, což k tomu bezpochyby patří. Nemůžete vydělávat peníze dokud se nenaučíte přijímat riziko a emocionální vrcholy a dna. Nikdo nikdy neřekl, že trading je pro slabé žaludky. Top 10% traderů, kteří pravidelně na trzích vydělávají peníze necítí „lítost“ kvůli zmeškanému obchodu nebo kvůli ztrátě, nesnaží se trh nahánět, nebo co nejrychleji vydělat zpět své prodělané peníze. Snášejí rány, oklepou se a vyrazí k dalšímu boji.

Obchodujte se správným přesvědčením

Ve skutečnosti může trh udělat pouze dvě věci: Trh může jít vzhůru, nebo dolů. Většina lidí to ale příliš zbytečně komplikuje. Trik je v tom, mít takovou strategii a takové přesvědčení, které je aplikovatelné na každý trh, jakýkoliv časový rámec kdykoliv v čase.  

Není žádné tajemství, že má kariéra je založena na studování a obchodování price action. jednoduchý ale přesto mocný koncept. Vaše přesvědčení o trzích  musí být logické ale jednoduché, jak jsem říkal: máte jen dvě možnosti-nahoru, nebo dolů. 

Všechno mezi tím je právě to, co rozhodne o zisku nebo ztrátě. Stoploss, vstup, také profit, emoční kontrola, pochyby atd. trading strategie je pouze jedna část, takže nehledejte svatý grál. Pokud se naučíte jak číst prostou price action a pochopíte jak do grafů zakreslovat klíčové úrovně a budete mít porozumění trendu,  potom jste na dobré cestě stát se jedním z oněch 10-ti% úspěšných.

Pokud chcete začít myslet a jednat jako to dělá těch 10%  úspěšných, potom zvažte některý z našich profesionálních seminářů pro více informací.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Comment:

2 comments
Add Your Reply