Jak berou ztráty vítězové

Nikdo nechce být "lůzr" ale ztráty v tradingu jsou potřebné k tomu, aby z nás byli vítězové. Stačí se zeptat těch nejlepších hedge fund manažerů všech dob. George Soros jednou řekl (Budu parafrázovat), "Není to o tom mít pořád pravdu, je to tom, kolik vydělám, když mám pravdu a kolik prodělám když se mýlím".

Sorosův extrémně úspěšný učedník, Stanley Druckenmiller jednou řekl v interview, že má na trzích zhruba 60% úspěšnost. To  znamená, že ve 40% případů se mýlí.

Paul Tudor Jones, další miliardář a trading legenda, jednou řekl, že se ve svých obchodech mýlí asi stejně často, jako když se trefí (tzn. má cca 50% úspěšnost) a potvrdil slova Sorose, když řekl, že záleží na tom, kolik vydělá, když se trefí a kolik prodělá, když se mýlí.

To znamená, že ti nejlepší a nejúspěšnější obchodníci na trzích se ve svých obchodech taky mýlí..a to dost. Ale nedělá jim to starosti, protože je to součást tradingu. Na čem jim opravdu záleží, je řízení rizika a vždy hledají asymetrii mezi výherním obchodním nápadem a ztrátovým obchodním nápadem. 

Přijímat ztráty právě takto i ve svém tradingu se ale snadněji řekne, než udělá. Z lidské přirozenosti nemáme rádi ztráty, takže brát na trzích ztráty často je něco, co většina traderů nese těžce. Nicméně, měli byste to vítat, čím dříve se váš obchodní nápad projeví jako ztrátový, tím dříve se můžete posunout k dalšímu nápadu/obchodu a potenciálnímu zisku. 

Není ztrátový obchod jako ztrátový obchod. Takovou červenou vlajkou je, když berete nepřiměřené množství ztrátových obchodů a tyto ztrátové obchody navíc převyšují vaše ziskové obchody. Ztrátový obchod může taky jednoduše vyplývat z toho důvodu, že aktuální tržní prostředí není ideální pro vaši obchodní strategii nebo obchodní styl, nebo to může vyplývat z toho, že nedodržujete vaše obchodní pravidla.

Když zažíváte ztrátové období (drawdown), zaměřte se na to, co děláte. Zkoumejte váš obchodní deník, zjistěte jestli dodržujete pravidla, jestli obchodujete podle svého trading plánu, nebo jestli jsou vaše ztrátové obchody výsledkem vašeho odchýlení se od trading plánu. Toto jsou situace, kdy ztráty nejsou akceptovatelné, protože jsou sebe-přičiněním. 

Nicméně, pokud obchodujete a držíte se pravidel a plánu, potom jsou ztráty přirozenou součástí tradingu a vyplývají z dočasných tržních podmínek, které nejsou "vodivé" pro váš obchodní styl/strategii. Jako tradeři, bychom měli být flexibilní a měli bychom mít schopnost přizpůsobit se aktuálním tržním podmínkám, nicméně, hlavní je mít solidní, časem ověřenou strategii, která dokáže produkovat profit napříč různými tržními cykly. Klíčem je, mít konzistentní mysl a držet se svého trading systému.

Shrnutí:

  • Ti nejlepší v této branži chápou a přijímají, že ztrátové obchody jsou součástí hry a jejich záměr není mít ve svých obchodech pořád pravdu
  • Jejich hlavním zaměřením je řízení rizika a na svých ziskových obchodech chtějí vydělat více, než prodělají na svých ztrátových obchodech
  • Není ztráta jako ztráta: Potřebujete identifikovat proč máte ztrátový obchod. Vzali jste ztrátu kvůli vlastní chybě? (špatná ztráta) Nebo jste dodrželi svá pravidla, udělali  jste všechno zodpovědně a správně a potom jste vzali ztrátu? (akceptovatelná ztráta)

Tady to máte, ti nejlepší obchodníci na světě příliš neřeší % úspěšnost jejich obchodů. Řeší hlavně riziko a odměnu. Naopak, průměrný retailový trader řeší hlavně % úspěšnost svých obchodů a nějaké řízení rizika jde mimo něj. 

Retailoví tradeři se musí konečně naučit metody řízení peněz a rizika. Dokud budou neustále posedlí % úspěšností obchodů, potom se nemůžou nikdy posunout na vyšší level tradingu.

Nakonec, co se doopravdy počítá, je zisk a jestli jsem dosáhl pěkného zisku při úspěšnosti obchodů 50% nebo 40%...to profesionální tradery příliš nezajímá.  

Zdroje: Dailyfx, the market wizards

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Comment: