Dnešní lekce nebude vaše typická lekce „jak obchodovat trendy“, kde vidíte jen dokonalé pullback setupy nebo 1,2,3 reversální patterny. To je totiž pouze jedna stránka toho, jak trendy opravdu fungují. Pojďme si ale položit základní modely a mechaniky toho, jak obchodovat trendy ziskově.

Jsem si jistý že mnoho z vás již zkoušelo obchodovat trendy, ale:

  1. Byli jste vystopování při obchodování breakoutu, nebo
  2. Čekali jste na pullback, který se nikdy nestal a cena letěla dále dolů stovky pipů
  3. Možná jste vstoupili do trendu jen aby se vzápětí obrátil proti vám

Stalo se vám to někdy?

Tipuji že ano. Takže, dnes se s vámi podělím o něco, co vám nejspíše až doposud unikalo když se bavíme o trendech. Jak jim porozumět a jak vědět, které strategie implementovat a kterým se vyhnout.

Jak obchodovat price action : Naučte se identifikovat v jakém trendu se nacházíte

Předtím, než se rozhodnete jakou strategii použít k naskočení do trendu, musíte pochopit v jakém trendu se nacházíte, musíte vědět jak obchodovat price action. Pokud nerozumíte trendu a price action obklopující daný trend, často budete čekat na pullback nebo na svícovou formaci, když ve skutečnosti máte použít breakout strategii abyste dosáhli profitu.

Na druhé straně možná použijete breakout strategii a trend se vzápětí obrátí a vystopuje vás. Přitom jste měli obchodovat pullback setup.

Jak se tomu vyhnout?

Identifikujte správně price action a order flow obklopující trend. Jednoduchý způsob jak to udělat je podívat se na množství proti-trendových hráčů na trhu, nebo na „úroveň nerovnováhy“. Například: Trend je ve výrazné nerovnováze, ať už medvědí nebo býčí. To bude reflektovat price action. Na trendy se dívám ze dvou pohledů: Buď vidím silnou účast proti-trendových hráčů, nebo velmi malou účast proti-trendových hráčů. Dva grafy níže vám ukáží jak to vlastně vypadá.

Když se podíváme na graf níže, můžeme vidět breakout z konsolidace, výprodej byl celkem impulsivní a ve výrazné nerovnováze ve prospěch medvědů. 80% svící uzavřely jako medvědí. Tato price action vykazuje velmi malé množství býků – Tak malé množství, že se za 30 4h svící zmohli na jednu agresivnější býčí svíci. Čekat na pullback setup v takovém prostředí tak zmeškáte většinu trendu zatímco cena putuje stovky pipů vašim směrem a vy neprodukujete profit.

Takže, v těchto typech trendů byste měli obchodovat profesionální breakout strategie, které budou vysoce efektivní protože je za vámi momentum a order flow. Silné trendy jako tento mají tendenci podpořit váš breakout trade a tlačit cenu ve váš prospěch.

 

Teď se podívejme na jiný příklad. Použijeme H4 graf EURUSD. Na tomto grafu si všimnete mnohem větší přítomnost proti-trendových hráčů. Takže trend je v mnohem menší nerovnováze. Ikdyž býci mají trend pod kontrolou stejně vidíme slušné množství prodávajících protože prodávající jsou schopni

a) Vyprodukovat poloviční mix býčích a medvědích svící a

b) Jsou schopni tlačit cenu mnohem hlouběji proti trendu.

Během takových trendů vaše breakout strategie většinou selžou a trh vás bude častěji vyhazovat na stopkách a vzápětí se trh obrátí ve váš prospěch, bohužel již bez vás.

Už se vám to někdy stalo?

Mně ano a tipuji že vám taky. Pokud se podíváme na graf výše, z pohledu toku objednávek je tento trh ideální k obchodování pullbacků do směru hlavního trendu. Toto je typ trendu, ve kterém se break-pullback strategie nejvíce daří. Většinou zde najdeme totiž jasný pullback a)k RRL úrovni,
b)k dynamické SR úrovni 20ema, nebo c) price action signál.

Dává vám to smysl? Ne každý trend se hodí k obchodování breakoutu a ne v každém typu trendu se vyplatí čekat na pullback.

 

Shrnutí

Chápání SR úrovní, 1,2,3 patternů nebo swingových bodů je určitě užitečná věc. Nicméně pouze pochopení těchto principů vám nedá dostatek nástrojů, abyste do hloubky pochopili jak obchodovat trendy, nebo trhy obecně.

Jsou to totiž pouze „reaktivní“ modely – Nedávají vám nejpodstatnější nástroj – Pochopení v jakém typu trendu se trh aktuálně nachází a jaký tok objednávek je za ním. Je v trendu velké množství proti-trendových, tzn. vidíme v trendu agresivní pullbacky? (volatilní trh) nebo naopak malé množství proti-trendových hráčů, tzn. trh jde do jedné strany s minimálními pulbacky  (nevolatilní trh) Toto můžeme logicky vyčíst z předešlých pullbacků na daném trhu. 

Jakmile umíte identifikovat v jakém typu trendu se cena nachází, můžete potom správně aplikovat strategii, price action setup nebo správný nástroj k zobchodování daného trendu. 

V opačném případě budete používat kladivo, když je potřeba pila a tím páde vás trh vystopuje, nebo půjde vašim směrem bez vás.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Comment: