Obchodování breakoutů ziskově je jedna z těch obtížnějších metod obchodování a je to pochopitelné…často selžou. V dalších lekcích se podíváme na to, co dělat po tom, co dojde k breakoutu. V této lekci se ale zaměříme na to, jak poznat jestli dojde k silnému breakoutu a jestli má vysokou pravděpodobnost na úspěch. Ukážu vám jak poznat, který breakout obchodovat a který ne.

Probereme 3 faktory, které máte v kvalitním breakout obchodu hledat, potom se na ně v kostce podíváme z hlediska toku objednávek. Jakmile se naučíte tyto tipy používat, budete v pozici kdy budete obchodovat breakouty s vysokou pravděpodobností na úspěch.

1)Dobře definovaná SR úroveň

Prvním předpokladem k identifikaci zdravého breakoutu, je jasně definovaná bariéra ve formě supportu nebo rezistence. Klasická situace je pokud máme na trhu trend (řekněme downtrend) a cena si naběhne na úroveň supportu.

Ideálně u této úrovně chceme alespoň 2 doteky s cenou. Čím více horizontální a čím čistěji na tuto úroveň cena v minulosti reagovala – tím lépe. Důvod proč chceme alespoň 2 doteky ceny na této úrovni je identifikování jasného místa, kde jsou tradeři zaparkovaní a jaký level brání.

Tím, že najdeme obě strany trhu na SR úrovni, máme prostředí s potenciálem na zdravý breakout. V tomto příkladu vidíme že býci jasně drží úroveň, kterou chtějí bránit a stopky mají pod touto úrovní. Tím, že nám jasně říkají kde je jejich linie obrany, komunikují nám kde mají pravděpodobně zadané objednávky a stop lossy. Vystopování stop lossů a přísun nových medvědů do trhu je cílem prodávajících.

Na tomto grafu vidíme příklad jasně definované úrovně supportu v downtrendu, vidíme kde mají býci svou obrannou linii.

2)Před-breakoutové napětí

Další faktor, který chcete ideálně vidět ve zdravé breakout situaci je před-breakoutový tlak neboli squeeze. Toto napětí je důležité protože vytváří tření a tlak na bránící (v tomto případě na býky). Medvědi si uvědomují že býčí odrazy od úrovně jsou slabší, zatímco prodávající si vytvářejí větší tlak, toto vytváří frikci v mysli nakupujícího (zůstat a bránit level, nebo opustit trh).

Býci mají stále menší a menší místo k práci zatímco medvědi vytlačují býky ze hry. Býci v tomto případě často uzavírají pozice brzy a zůstávají býci, kteří si neuvědomují že prohrávají. To dále oslabuje bránící u této úrovně až nakonec zbude jen malé množství, které nese tíhu.

Tento price action squeeze jednoduše identifikujete tak, že uvidíte jak price action vytváří nižší high po odrazu od supportu, nebo nižší low po odrazu od rezistu (záleží na směru trendu). Je to kombinace toho, že medvědi vyhrávají souboj a jsou ochotní prodávat za horší cenu a další medvědi vstupují do trhu, chtějí být short před brekoutem. Graf níže  je dobrou ilustrací tohoto faktoru.

3) 20EMA carry

Dalším klíčovým faktorem, který často najdete u silných breakoutů je, že 20EMA (close) začne nést cenu do SR úrovně, která je bráněna. Nejde ani tak o to, že by byly zadávány nové medvědí objednávky (i když i to se tam děje), ale jde spíše o to, že je to visuální ilustrace toho, že na trhu dochází ke squeezu – stlačení.

Jen se podívejte na graf výše jak po prvních odrazech ceny od supportu docházelo k penetracím 20EMA. Jakmile se ale dostáváme blíže a blíže ke squeezu, vidíte jak má trh problém penetrovat 20EMA.

Taky vidíme jak cena těsně před breakoutem začíná plout pod 20EMA, tomuto říkáme 20EMA carry.

Vidíte jak cena předtím penetrovala 20EMA vlevo na grafu ale jakmile je těsně před breakoutem 20EMA cenu nese? Je to dáno tím, že velmi málo býků tento level brání, zatímco medvědi už očekávají breakout. Nakonec se stal před-breakoutový tlak příliš intenzivní, býci se vzdali a medvědi zatlačili, vybrali stop lossy a vytvořili obrovskou breakoutovou svíci.

 

Všimnete si, že těsně před opravdu silným breakoutem se svíce pod 20EMA carry zmenšily, jako když do ruky vezmete namočenou houbu a stisknete ji (ticho před bouří). Následuje silný break úrovně – V tomto případě na grafu to bylo více než 400pips.

Na závěr

Breakouty představují vysoce ziskové příležitosti, pokud se umíte postavit do správné pozice. Abyste to ale mohli udělat, je potřeba identifikovat pravděpodobné breakouty těmito třemi klíčovými faktory:

  1. Dobře definovaná SR úroveň
  2. Před-breakoutový tlak/squeez
  3. 20EMA carry

Jakmile tyto faktory začnete používat ve svém obchodování a budete je obchodovat primárně do směru rozběhnutého trendu, drasticky si tímto zvýšíte svou úspěšnost i ziskovost při obchodování breakoutů. Místo toho abyste vstupovali do breakoutů, které nakonec selžou, budete používat tyto ingredience k ziskovému obchodování.

 

 

>